Regulamin rekrutacji uczniów do klasy I szkoły podstawowej

Regulamin rekrutacji uczniów do klasy I  Szkoły Podstawowej

im. VII Obwodu AK „Obroża” w Brzezinach

Podstawa prawna:

- Ustawa z dn. 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.);

- Rozporządzenie MEN z dn. 20 lutego 2004r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2004r. Nr 26, poz. 232)

- Ustawa z dn. 30 sierpnia 2013r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z dn. 30.10.2013r., poz. 1265)

- Ustawy z dn. 6 grudnia 2013r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2014r., poz. 7)

Rekrutacji uczniów do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Brzezinach dokonuje się z zachowaniem następujących zasad:

1. W roku szkolnym 2014/2015 spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczynają dzieci:

- urodzone w 2007r.

- urodzone w okresie od dnia 1 stycznia 2008r. do dnia 30 czerwca 2008

2. W roku szkolnym 2014/2015 dziecko urodzone w okresie od dn. 1 lipca 2008r. do dn. 31 czerwca 2008r. na wniosek rodziców może rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego.

3. Decyzję w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor na wniosek      rodziców oraz po zapoznaniu się z opinią Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

4. Liczbę klas pierwszych ustala organ prowadzący szkołę.

5. Klasa pierwsza nie może liczyć więcej niż 25 osób.

6. Do klasy I szkoły podstawowej przyjmowane są z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły na podstawie wypełnionego Wniosku o przyjęcie dziecka przez rodziców lub prawnych opiekunów

7. Dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły przyjmowane są na pisemną prośbę (wniosek) rodziców (prawnych opiekunów) skierowaną do dyrektora szkoły, jeśli szkoła dysponuje wolnymi miejscami.

Przyjęcie dzieci spoza obwodu nie może spowodować otwarcia nowej klasy.

8. Kryteria przyjęcia do Szkoły Podstawowej w Brzezinach:

a) dziecko zamieszkałe na terenie gminy, której znajduje się szkoła – 3 pkt

b) dziecko, które uczęszczało do klasy 0 w Szkole Podstawowej w Brzezinach – 5pkt.

c) dziecko zamieszkałe w obwodzie Szkoły Podstawowej w Brzezinach- 15pkt.

d)  dziecko pracownika szkoły – 5pkt.

e) dziecko samotnych rodziców lub z rodziny wielodzietnej – po 2pkt.

f) dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej- 3pkt.

g) dziecko posiadające rodzeństwo w szkole – 5pkt.

h) dziecko niepełnosprawne - 5pkt.

9. O przyjęciu dziecka spoza obwodu decyduje liczba uzyskanych punktów, w przypadku równej liczby  punktów decyduje data wpływu wniosku.

10. W przypadku wolnych miejsc, jeżeli kandydaci nie spełniają żadnego z kryteriów określonych w punkcie 8 lub mają równą liczbę punktów, decyduje data złożenia wniosku.

11. Zapisy i terminy rekrutacji

a) Nabór do klasy pierwszej na rok szkolny 2014/2015 prowadzony jest od 3 marca 2014r. do 30 kwietnia 2014r. (wnioski dostępne są w sekretariacie  i na stronie internetowej szkoły).

b) Komisja powołana przez dyrektora weryfikuje wnioski w oparciu o przyjęte kryteria zawarte w zasadach rekrutacji.

c) Komisja sporządza protokół i składa dyrektorowi szkoły.

d) O wynikach rekrutacji do klasy pierwszej zostają poinformowani rodzice niezwłocznie po zakończeniu rekrutacji, nie później niż do 31 maja. Lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych zostanie wywieszona w szkole.

e) Odwołania dotyczące wyników rekrutacji do klasy I do Szkoły Podstawowej w Brzezinach można składać pisemnie w terminie 7 dni od daty ogłoszenia listy uczniów klasy pierwszej.

f) Dyrektor rozpatruje odwołania w terminie 7 dni od daty wpłynięcia pisma.

Regulamin został zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną dnia 14 kwietnia 2014 r.

Wchodzi w życie z dniem podpisania przez dyrektora szkoły.