Impreza międzykulturowa "Dzień Zmian"

Dnia 27 czerwca 2013 r. w naszej szkole odbyła się impreza międzykulturowa „DZIEŃ ZMIAN” zorganizowana w związku z wstąpieniem naszej placówki do KLUBU SZKÓŁ UNICEF.

Uczniowie z klasy 4 i 5 pod kierunkiem pani Wioletty Śledziewskiej przygotowali montaż słowno- muzyczny na temat Azji Środkowej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na Uzbekistan, jego położenie geograficzne, historię, zwyczaje i kulturę oraz sytuację dzieci, które żyją w dosyć trudnych warunkach. Uczniowie wcielili się w role: prezydenta Uzbekistanu- Isloma Karimova, franciszkanina prowadzącego misję w Taszkencie, piosenkarkę pop Sevarę Nazarkhan oraz naukowców prowadzących badania  w Azji Środkowej i przedstawiali kolejne zagadnienia związane z życiem ludzi tak odległego kraju.  Publiczność zgromadzona na sali gimnastycznej wprowadzona została w klimat przepięknego Uzbekistanu poprzez prezentację muzyki typowej dla tego regionu świata, stroje oraz prezentację multimedialną ukazującą najpiękniejsze zabytki Taszkentu i Samarkandy.

Wiele radości i gromkie brawa wywołał występ dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klasy 1 przebranych m. in. za Indianina, Japonkę, Egipcjankę, Hindusa i tańczących w rytm piosenki Majki Jeżowskiej pt: „Kolorowe dzieci”. Układ choreograficzny przygotowany został pod kierunkiem pań: Elżbiety Główki i Katarzyny Morawskiej.

Naszym gościem specjalnym tego dnia był pan Aleksander Lewiński, który urodził się i wychował w Uzbekistanie a obecnie mieszka w Polsce. Pan Lewiński podziękował za zaproszenie i możliwość opowiedzenia o kraju swojego pochodzenia. Wielkie zainteresowanie wywołał swoim ubraniem, kiedy założył chapan- długi czarny płaszcz z długimi rękawami i dekoracyjnymi wzorami wyszywanymi złotą nitką. Chapan zakładają Uzbecy na wyjątkowe uroczystości i święta. Na koniec swojego wystąpienia nasz gość zaprezentował  film, który sam nagrał pt: „Mój Uzbekistan”.

"Dzień Zmian" to impreza, która zintegrowała całą społeczność szkolną i jesteśmy wdzięczni Panu Aleksandrowi Lewińskiemu za przyjęcie zaproszenia za co szczególnie ciepło podziękowała naszemu gościowi Pani dyrektor Marzena Wiśniarska.