Program Profilaktyczny "Dlaczego nie mówimy?"

10 grudnia 2012 roku zostaliśmy zaproszeni przez Gminę Halinów i tamtejszą szkołę na program profilaktyczny -„Dlaczego nie mówimy?".

Celem programu było pokazanie nam, jakie ryzyko wiąże się z sięganiem po alkohol i narkotyki. Program był trudny, bo prowadzący Piotr Nagiel był z nami szczery i podejmował trudne tematy. Dzielił się z nami swoim doświadczeniem i przeżyciami związanymi z pracą jako terapeuta z osobami uzależnionymi.

W 2007r w Gdańsku 14-letnia Ania po powrocie ze szkoły popełniła samobójstwo. Cała tragedia wydarzyła się w szkole w klasie, podczas lekcji. Pięciu rówieśników poniżało Anię w obecności innych uczniów. Dziewczyna nie wytrzymała i odebrała sobie życie.

Dlaczego doszło do tragedii?

Dlaczego nauczyciel nic o tym nie wiedział?

Dlaczego nikt z uczniów nie powiedział, co się stało?

Dlaczego nie mówimy o tym, co się dzieje wokół nas?

Dlaczego nie mówimy o swoich uczuciach?

Żaden uczeń, żaden człowiek na ŚWIECIE nie ma zezwolenia na to, żeby używać przemocy wobec drugiego człowieka…

Czy nie mówienie o krzywdzie drugiego jest „trendy”?

Czy brak reakcji na przemoc oznacza przyzwolenie na taką sytuację?

Czy „być w porządku” to znaczy widzieć czyjąś krzywdę i nie reagować?

Czy sięganie po Alkohol i Narkotyki mogą być problemem w życiu młodego człowieka?

Do odpowiedzi na te pytania zmusił nas prowadzący. Mieliśmy dzisiaj szansę "zarażenia się" jego pozytywną energią i wysłuchania historii tym straszniejszych, że prawdziwych. Słowa poruszały, zmuszały do refleksji. Opowieści o młodych ludziach zagubionych i szukających zapomnienia w nałogu, na zawsze zostaną w naszej pamięci, stając się przestrogą, ale również nadzieją i wiarą w to, że nikt nie jest sam. Wokół nas jest mnóstwo ludzi, którzy wyciągną do Ciebie przyjazną rękę, nie oczekując nic w zamian. Przejmujące i pełne prawdy oraz realności piosenki sprawiły, że byliśmy jak zaklęci i wsłuchiwaliśmy się w słowa płynące z ust Piotra Nagiela , które niosły przesłanie, iż NARKOTYKI i ALKOHOL NIOSĄ ZE SOBĄ ŚMIERĆ I NIESZCZĘŚCIE. PRZYGODA Z NIMI NIGDY NIE MA SZCZĘŚLIWEGO KOŃCA.

Pan Piotr śpiewał :

Masz w sobie siłę, wielki skarb Masz swoją wolność tak jak ja Masz jedno życie, które twoim jest Warto je przeżyć, nie poddawaj się! O nie! O nie!
Twoje serducho Ciągle gra Czystą miłością, którą masz Twoja nadzieja, którą możesz dać Podaruj siłę, którą w sobie masz
Daj siebie innym podnieść twarz tyle dobra w sobie masz, pokonaj swój strach Daj siebie innym podnieść twarz, tyle dobra W sobie masz pokonaj swój strach i ból