Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej

„Zapach struganych ołówków. Przeglądane na stołku w kącie nowe książki: chemia, fizyka i ta najukochańsza – do polskiego, przeglądana prawie z zapartym tchem. Powakacyjne wejście do klasy. Czy sala zmalała? Czy raczej koledzy i koleżanki podrośli? Tak dobrze znowu razem. Dzwonek. Wschodzi wychowawca. Nie przypuszczałem nigdy ani na chwilę, że my, uczniowie, zajmujemy tyle miejsca w twojej duszy. Nie spodziewałem się, że każdy z nas był tak bardzo twoim uczniem. Że każde nasze odezwanie się, postawa, odpowiedź były dla ciebie takim przeżyciem. Nie domyślałem się, że uczenie tyle kosztuje. Nie przeczuwałem, że to jest kawał duszy oddanej małemu człowiekowi. Że czujesz się uboższy o to, coś dał. Że gdy spotkasz swego dawnego ucznia, to z drżeniem wypatrujesz, czy zostało w nim coś z ciebie. Nie wiedziałem nic – o miłości nauczyciela do uczniów. Teraz już wiem – sam uczę dzieci.”

Ks. Mieczysław Maliński

Siła wzajemnego oddziaływania oraz głębokie relacje tworzące się między nauczycielami a uczniami ukazane w „Rozważaniach” księdza Mieczysława Malińskiego oraz wierszu Zbigniewa Herberta pt. „Pan od przyrody” stały się tematem przewodnim gminnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole. Recytacja w/w utworów rozpoczęła część oficjalną, której istotnym momentem było znakomite odśpiewanie hymnu państwowego przez nasz szkolny chór. Gości powitała dyrektor szkoły Pani Marzena Wiśniarska oraz Burmistrz Halinowa Pan Adam Ciszkowski.

Uroczystość o tak dużej skali odbyła się po raz pierwszy na terenie naszej gminy. Przybyła Wicemarszałek Sejmiku Województwa Mazowieckiego Pani  Ewa Orzełowska, władze Halinowa, Rada Gminy na czele z przewodniczącym Panem Marcinem Pietrusińskim, przedstawiciele samorządów sąsiednich gmin i  władz powiatu, szefowie instytucji działających na terenie gminy Halinów, nauczyciele i dyrektorzy  szkół oraz Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sulejówku, księża, sołtysi, Rada Rodziców, a także wielu zaproszonych gości związanych w różny sposób z oświatą lub naszą szkołą.

Były przemówienia, serdeczne życzenia dla wszystkich pracowników oświaty, oraz to, co w tym dniu najprzyjemniejsze: wręczanie nagród  Burmistrza Halinowa i dyrektorów szkół. Przewodnicząca Komisji Oświaty Pani  Anna Ludwiniak przedstawiła nauczycieli, którzy osiągnęli wyższe stopnie awansu.

Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Brzezinach, którzy otrzymali nagrody od Burmistrza Halinowa to: Pan Kamil Kania i Pan Wiesław Wysokiński. Natomiast nagrodę Dyrektora z rąk Pani Marzeny Wiśniarskiej otrzymali nauczyciele: Pani Edyta Beczek, Pani Renata Chełstowska, Pani Mariola Rudnik, Pan Wiesław Wysokiński. Nagrody odebrali też pracownicy szkoły: Pani Barbara Wojdyga, Pani Jolanta Zgutka, Pani Wanda Krawczak, Pani Maria Witan, Pan Józef Kurek i Pan Henryk Gańko.

Wszyscy otrzymali gratulacje, pamiątkowe dyplomy oraz piękne kwiaty od Pana Burmistrza, Sekretarza Urzędu Miejskiego Pana Roberta Grubka oraz Kierownika Referatu Edukacji Pani Katarzyny Targońskiej.

Najbardziej wzruszające były jak zwykle życzenia od dzieci, a po nich rozpoczęła się część artystyczna. Nasi uczniowie zaprezentowali scenki rodzajowe z życia szkoły na wesoło, a chór przeplatał je piosenkami o podobnej treści  w rytm muzyki do znanych przebojów. Całość przygotowały nowe panie uczące w młodszych  klasach : Pani Hanna Mróz, Pani Katarzyna Morawska i Pani Elżbieta Główka, które w nagrodę otrzymały gorące brawa i róże od Pana Burmistrza.

Po tych emocjach była chwila na pyszne przekąski i ciasta przygotowane przez sponsora: restaurację „Dębianka”. W tym czasie klasa VI gościła rówieśników ze szkoły w Cisiu, z którymi od września integrujemy się przy różnych okazjach. Wychowawczyni Pani Mariola Rudnik oraz nauczyciel języka angielskiego Pan Jacek Podkański zadbali o miłą atmosferę  oraz poczęstunek współfinansowany przez zajazd „Pod Dębem”.

Mamy nadzieję, że wszyscy  Goście dobrze się czuli w murach naszej szkoły, oraz że podobne imprezy staną

się lokalną  tradycją.